Proces powstawania
57070
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-57070,select-core-1.3.1,pitch-theme-ver-3.1,ajax_fade,page_not_loaded,grid_1300,vertical_menu_with_scroll,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.3,vc_responsive
Stworzyliśmy słuchowisko, bo łączy nas Odra!
Kochasz Odrę? My też! Dlatego stworzyliśmy słuchowisko pt. „Opowieści znad Odry”.
Jak to zrobiliśmy?

Zaczęliśmy od wspólnego spaceru z ekspertem ds. Odry – Kamilem Zarembą, który dosłownie mieszka na Odrze (pamiętacie dom na wodzie zacumowany niedaleko Mostu Grunwaldzkiego – to właśnie tam😊). 11 maja o godzinie 16:00, wyruszyliśmy z Polany Karłowickiej w kierunku Jazu Różanka. W trakcie spaceru dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy na temat rzeki, powodzi, elewatora, dawnych kąpielisk i… kaczek. To wszystko właśnie dzięki Kamilowi i Fundacji OnWater.

60062216_foto

fot. Michał Strokowski

Później ruszył cykl warsztatów z kreatywnego pisania z grupą młodzieży (od 12 lat wzwyż) prowadzonych w siedzibie Fundacji Tobiaszki przy ul. Kasprowicza. W oparciu o wiedzę zdobytą podczas spaceru z Kamilem, uczestnicy warsztatów – pod kierunkiem Justyny Rudnickiej – stworzyli kilka historii o Odrze i o tym, co się wokół Niej dzieje. Następnie, Justyna połączyła te historie w całość, nadając im ostateczny szlif. Tak powstały „Opowieści znad Odry”.

warsztyty

fot. Artur Miściorak

Jak tekst „Opowieści znad Odry” był już gotowy, do dzieła przystąpiła Karolina Krawiec, która pracowała z uczestnikami warsztatów nad jego aktorską interpretacją. Słuchowisko to bowiem nie tylko tekst – to żywy utwór, czytany przez żywych ludzi, którzy wkładają w niego całe swoje emocje.

Nagranie

fot. Justyna Rudnicka

15 czerwca 2019 r. spotkaliśmy się o 10 rano w studiu nagraniowym Politechniki Wrocławskiej, gdzie Maciej Kawka i Bartosz Wilkosz zarejestrowali słuchowisko, a Karolina Krawiec reżyserowała proces nagraniowy. Dzięki wytężonej pracy wszystkich zaangażowanych około godziny 18 opuściliśmy studio z nagranym materiałem.

nagrywamy

fot. Justyna Rudnicka

Głosów do słuchowiska udzielili uczestnicy warsztatów (oraz goście):
Pierwsza opowieść: Anna, Amelia, Daria, Justyna, w roli Tosi – Dorota Kołodziej z zespołu MUNDI
Druga opowieść: Martyna, Martyna, Gosia i Karolina, w roli Karla z czasów Berslau – Jakub
Trzecia opowieść: Damian, Olivier, Piotr, w roli ochroniarza elewatora i Viadrusa – Aleksander
W roli Odry – Dorota Kołodziej z zespołu MUNDI

nagranie-2

fot. Justyna Rudnicka

Następnie ruszyła maszyna postprodukcji, w której wszystko montował i miksował Maciej Kawka, a Bartosz Wilkosz tworzył tło dźwiękowe. Muzykę do słuchowiska napisał specjalnie dla nas wspaniały zespół MUNDI.

TEKST znajdziecie w zakładce Opowieści znad Odry